Makaleler / Kadın doğum hastalıkları hipnozla tedavi edilebiliyor

Tarih:19-10-2015

Kadın doğum hastalıkları hipnozla tedavi edilebiliyor

Zaman Gazetesi - 27 Mart 2010, Cumartesi

Jinekolog Dr. Halil İbrahim Erbıyık, aynı zamanda bir hipnoterapist. İhtiyacı olan hastalarını moral motivasyon hipnozu yapıp telkinlerle rahatlattıktan sonra tedavisine başlıyor. Dr. Erbıyık, durumu uygun olan ve kabul eden birçok hastasına anestezi vermeden hipnozla uyutarak çeşitli operasyonlar yapmış.

Tedavi için gittiğiniz jinekolog aynı zamanda bir hinoterapist ise görüşmenin bir yerinden sonra kendinizi sallanan koltukta bulmanız kaçınılmaz. Jinekolog Dr. Halil İbrahim Erbıyık, ihtiyacı olan hastalarını moral motivasyon hipnozu yapıp telkinlerle rahatlatmadan göndermeyen sıra dışı bir doktor. Anti-aging (koruyucu tıp) uzmanı olduğu için hastalarına sağlıklı yaşam rehberliği de yapıyor. Fazla kiloları ve yanlış beslenme şekilleri yüzünden çocuk sahibi olmakta sıkıntı yaşayan hastalarına önce sağlıklı bir düzenle kilo verdirerek tedavisi için uğraşıyor. Kendisi gibi jinekolog olan eşi Nebahat Erbıyık ile Dr. Moral Kliniği'ni kuran Halil İbrahim Erbıyık, bir jinekoloğun tedavide hipnozu kullanmasına şaşırılmaması gerektiğini söylüyor. Meslek hayatının son 5 yılında hipnozu öğrenmek ve uygulamak için çalışan Dr. Erbıyık, telkinlerin yanı sıra durumu uygun olan ve kabul eden birçok hastasına anestezi vermeden hipnozla uyutarak çeşitli operasyonlar da yapıyor.

Hipnoz; günlük stres ve sıkıntılar, sigara alışkanlığından kurtulmak, şişmanlık ve yeme bozuklukları, uyku bozuklukları, fobiler (korkular), cinsel problemler, psikosomatik rahatsızlıklar gibi birçok psikiyatrik rahatsızlığın tedavisinde yardımcı bir yöntem olarak kullanılıyor. Ancak, hipnozun tek kullanım yeri psikiyatri değil. Hipnozu dünyada en çok diş hekimleri ve jinekologların kullandığını belirten Dr. Erbıyık, tüp bebek gibi yardımcı üreme tekniklerinde hipnoterapi ile başarı şansının arttığını söylüyor. Dr. Erbıyık'ın verdiği bilgilere göre, genç kızlıktan başlayarak menopoza kadar pek çok jinekolojik sorunun tedavisinde hipnoterapi uygulanabiliyor. Genç kızların regl dönemlerinin düzene girmesi ve ağrısız geçmesi, evlilikte cinsel birlikteliğe karşı korkuları gidermek, hamilelik döneminde düşüklerin tedavisi, aş erme, bulantı, kusma, doğum korkusu, ağrısız doğuma hazırlanmak, doğum sonrası çabuk toparlanma, kaliteli bir emzirme, menopozda ateş basması, terleme gibi sıkıntıların ortadan kalkması, psikoseksüel sorunlar hipnoterapi ile tedavi edilebiliyor. Dr. Erbıyık, bu zamana kadar iki hastasını da hipnozla uyutarak anestezi kullanmadan sezaryen ameliyatı yapmış.

Peki herkese hipnoz uygulanabilir mi? Bu sorunun cevabı tamamen kişiye özel. Dr. Halil İbrahim Erbıyık, "Hangi hastaya, ne zaman, hangi telkinlerle ve ne kadar süreyle, gibi sorularla tamamen kişiye özel tespit yapıyorum. Hastayı psikolojik olarak çözüyor, bilgilendiriyor ve transı başlatıyoruz. Telkinlerden sonra uyandırıp normal hayatına daha iyi ve olumlu bir şekilde devam etmesini sağlıyoruz." diyor.

Hipnozda bilinçli telkin yöntemini kullanan Erbıyık, bunun için önce Yeditepe Üniversitesi'nde hipnoterapist diş hekimi Ali Eşref Müezzinoğlu'ndan ders almış. Şimdilerde ise Yalova Üniversitesi'nde meslektaşlarına, diş hekimlerine ve psikologlara tıbbi hipnoz dersi veriyor. Dr. Erbıyık, "Klinikte uygun gördüğüm vakalara anlatıyorum, kabul ederlerse uyguluyorum. Doğumda biz olmasak da otohipnoz tekniğiyle sancıları başladığında doğumhanede ebenin, doktorun kontrolündeki hasta sancıları hissediyor ama ağrı duymadan normal doğumunu yapıyor. Verilen telkinlere beden gayet mükemmel uyum sağlıyor. Sezaryende bazen derin hipnozu ben yapıyorum, doğumu başka hekim gerçekleştiriyor. Ameliyathanede acil müdahale için anestezi ekibi de hazır tutuluyor. Bu işi Türkiye'de başlatan Dr. Hüsnü İsmet Öztürk genel cerrahtır. Anestezisiz hipnozla yaptığı bin tane tedavi vakası mevcut." diye konuşuyor.

Hipnoz, olumlu düşünme ve affedicilik demektir

Dr. Halil İbrahim Erbıyık hipnozu şöyle anlatıyor: "Hipnoz inanmak, tanımak, güvenmekle başlayan, aklın duygudan düşünceye kapı açtığı muhteşem bir trans durumudur. Kişinin bilinçaltı düşüncelerine erişmeye çalışan bir tekniktir. Hipnoz hakkında bilgilenen ve kabul eden kişiye bilinçli hipnoz tekniği kullanılarak yaşadığı hale göre özel tespit edilmiş olumlu mesajlar telkin edilir. Bu sırada transa geçen kişi söylenen her şeyi duyar. Telkin süresi ortalama 5-10 dakika sürer. Hipnoz, affedicilik, müspet hareket, olumlu düşünme demektir. Telkinde kullanılan ifadeler şifa, motivasyon, rahatlatma, enerjiyi harekete geçirme amacıyla seçilir. Özel sorunlara özel çözümler aranır. Tedavide en basit yöntemdir. Hasta iyi tanınır ve kelimeler iyi seçilirse başarılı olur." 


Basın Haberlerine Geri Dön

© 2015 Dr.Moral - Dr.Halil İbrahim ERBIYIK